понедељак, 26. март 2012.

Opštinsko takmičenje 2012.

Поводом обиљежавања Свјетског дана шума, 21. март, и Свјетског дана вода, 22.марта у ОШ ,,Веселин Маслеша'' Фоча одржано је општинско такмичење из Екологије у организацији Еколошког друштва ,,Горња Дрина'' из Фоче и Шумског газдинства ,,Маглић'' Фоча. Тема такмичења је била ,,Општe знање о екологији''. Учешће у такмичењу узели су ученици ОШ ,,Веселин Маслеша'' и ОШ ,,Свети Сава'' чланови еколошких секција у школи.
Овом приликом ученици су показали велико знање.









  После урађених текстова комисија (Блажо Продановић  члан Управног одбора Еколошког друштва ,,Горња Дрина'', Ратко Бабић, наставник биологије у ОШ ,,Веселин Маслеша'' и Вања Давидовић, наставник биологије у ОШ ,,Свети Сава'', је приступила прегледању и бодовању тестова.






Резултати такмичења:
  1.мјесто Драгаш Биљана ОШ ,,Свети Сава''
  1.мјесто Дракул Боса ОШ ,,Веселин Маслеша''
  1.мјесто Ковачевић Дајана  ОШ ,,Веселин Маслеша''

  2. мјесто Бодирога Николина ОШ ,,Веселин Маслеша''
  2. мјесто Лазовић Николина ОШ ,,Веселин Маслеша''
  2. мјесто Благојевић Снежана ОШ ,,Веселин Маслеша''
  2.мјесто Ивановић Ана ОШ ,,Свети Сава''

  3. мјесто Шкипина Милица ОШ ,,Веселин Маслеша''
   3. мјесто Цвијетић Милан ОШ ,,Свети Сава''



четвртак, 22. март 2012.

Svjetski dan voda 22.03.2012.




Обиљежавање Свјетског дана вода је иницијатива која је покренута на Конференцији Уједињених народа о природи и развоју одржаној у Рио де Жанеиру 1992. године. Генерална скупштина Уједињених народа прогласила је 22. март као Свјетски дан вода, који се ове године обиљежава на тему ,,Водовод и безбједност хране". Циљ овогодишњег Свјетског дана вода  је да се фокус међународне пажње усмјери на ефекте које производи нечистоћа воде


71% Земљине површине чини вода, већина те воде чак 97,5% отпада на слану воду (мора и океани), слатке воде има 2,5%, а од тога су <1% ријеке и језера, 30% подземне воде, а 69,9% замрзнуто је на половима. Само је 0,8% од укупне воде доступно за људску употребу.






Воду за пиће дијелимо на:
1. воду за пиће из јавних водовода
2. природну минералну воду
3. изворску воду
4. столну воду









Вода за пиће, осим молекула воде (H2O) се састоји и од минералних материја као што су натријум, калцијум, магнезијум, жељезо, сулфати, хлориди и низ других. Управо наведени минерали  дају „окус“ води, ако код воде можемо говорити о окусу.


- КАЛИЈ – регулише рад мишића и нервног систем,а
- КАЛЦИЈУМ – неопходан за кости и зубе, важан за рад срца, крвоток и згрушавање крви
- НАТРИЈУМ – регулише количину воде у организму
- МАГНЕЗИЈУМ – регулише  метаболизам, ублажава посљедице стреса
- ХЛОРИДИ – са натријумом регулишу равнотежу воде
- ЈОДИДИ - регулишу раст
- ФЛУОРИДИ – спрјечавају каријес








Вода је средство којим се одвијају сви метаболички процеси, одржава тјелесну температуру, чува косу, кожу, ублажава ударце, чини нас радно способнима и игра важну улогу у детоксификацији организма.


Људски организам од свога зачећа садржи одређени удио воде, па тако: заметак се састоји од 90% воде, новорођенче 75%, адолесцент 60%, одрасла особа 57%, те старије особе 50% воде.







Према свим препорукама за дневни унос воде потребно је попити 8 чаша. Но, према пирамиди уноса текућине вода се уноси и из других извора (храна, чај, кава, сокови, алкохол).














Добро управљање водом у градовима мора осигурати приступ хигијенски исправној води, пропагирати економично кориштење воде, осигурати добре санитарне услуге и надзирати загађење, како површинских, тако и подземних вода. Подземне воде које се широко користе за потребе водоснабдијевања, угрожавају отпадне воде из индустрије и насеља које се без пречишчавања изливају у водотоке. Неадекватно одлагање чврстог отпада, нарочито опасног (индустријски и медицински), такође представља опасност за  подземне и површинске воде, а самим тим и за здравље становништва


Проблем заштите вода од загађивача јавља се као саставни дио укупне проблематике заштите и очувања животне средине.










С обзиром на стање квалитета површинских и подземних вода и стања загађености вода уопште, веома је важно да шира и стручна јавност схвате сву озбиљност проблема и неопходност заштите укупне човјекове околине, а посебно воде као најважнијег фактора одрживог развоја.



среда, 21. март 2012.

Свјетски дан шума - 2012.


Данас је први дан прољећа и Свјетски дан заштите шума.
Поводом тога, подсјетимо се које су све важне еколошке, друштвене и привредне функције наших шума и због чега их морамо штитити.


Република Српска обилује пространим шумским предјелима и има очуване природне шуме, што представља велико богатство у еколошком, друштвеном и у привредном смислу.
Често се (с правом) каже да су шуме ,,чувари природе". Њихове општекорисне функције огледају се у стварању кисеоника и прочишћавању атмосфере, заштити земљишта од ерозије, бујица, поплава, утичу на климу, водени режим и хидроенергетски систем те утицају на плодност земљишта као битном фактору пољопривредне производње.


Шума има посебну вриједност и за човјека: штити и унапрјеђује нашу околину, утиче на љепоту околине, ствара повољне услове за лијечење, опоравак, одмор и рекреацију те осигурава повољне услове за развој туризма.

Важна су заштита саобраћајница од падања камења и удара вјетра те утичу на смањење умора возача и чине вожњу угоднијом.
С биолошке стране гледано, шумски екосистеми често су прошарани разним стаништима што повећава њихову биолошку разноликост (воде текућице, извори, баре, цвјетови, шумске чистине, стара стабла, сушике, труло дрво и др.) те у шумама налазимо цијели низ прекрасних организама за проучавање, дивљење и посматрање.

У привредном смислу шуме имају важну туристичку улогу и естетску функцију.
Планински туризам задњих година постаје врло привлачан и занимљив начин одмора, поготово људима који се желе одморити од градске буке и прашине, а жељни су свјежег ваздуха.

Посебну важност у туристичком смислу имају шуме унутар националних паркова, паркова природе и заштићених шумских резервата, које могу привући многе туристе својом љепотом, а привлаче и оне заинтересиране за разне животињске и биљне врсте које живе у овим посебним еколошким сустемима





Шуме дају карактеристичан изглед одређених предјела и стога јединствен естетски доживљај, пружају нам могућност за рекреацију, бављење спортом, уживање у природи и опуштање.


Вјерујемо да је ово довољно разлога да се потрудимо сачувати ове наше прекрасне и вриједне шуме.