22. мај - Међународни дан биодиверзитета - је дан када цијела планета разним манифестацијама потсјећа на угроженост биодиверзитета. Биодиверзитет или биолошка разноврсност представља разноврсност свих живих бића на планети Земљи.
Подаци Свјетске уније за заштиту природе IUCN откривају да је 21 % свих познатих сисара, 30 % водоземаца, 12 % птица, 28 % гмизаваца, 37 % риба, 70 % биљака и 35 % бескичмењака на Планети угрожено.
Сматра се да са лица Земље годишње нестаје око 36.000 врста, односно око 100 врста дневно. На тај начин, стопа изумирања постаје 1000 пута већа од нормалне еволуционе стопе изумирања. Нестанак појединих врста нарушава екосистеме, чини их лабилнијим и води полагано њиховој разградњи и сигурном пропадању. Неповратни губитак биодиверзитета има трајни утицај на опстанак преосталих врста, укључујући ту и човјека.
И међу људима постоји разноврсност, разликују се од континента до континента, од државе до државе, ... од села до села, и та разноврсност одржава свијет овакав какав јесте. Али на жалост, добрих и еколошко свјесних људи је све мање, нестају и утапају се у већину, а због тога трпи, не само животна средина већ и сам човјек. Зато је поред заштите биодиверзитета, веома важно заштити човјека од себе самог. Позивамо вас да данас као и сваког другог дана у години, људе око себе, али прије свега нас саме, учинимо бољим становницима ове планете, а тако ћемо сачувати и животну средину.